Search

Konferencja "Zrozumieć FAS - alkoholowy zespół płodowy."

konf 0721 września 2017 r. w SP 4 odbyła się  konferencja szkoleniowa  "Zrozumieć FAS - alkoholowy zespół płodowy.", zorganizowana wspólnie z e Starostwem powiatowym w Wołominie. Część merytoryczną spotkania przygotowali pracownicy naszej szkoły.
 W tematykę spotkania wprowadził w nietypowy sposób, bo przez nagranie video , Prof. K Wojcieszek, a o problemach dzieci zmagających się z trudnościami w życiu Panie Małgorzata Bylina Justyna Malanowska - Mamrot z fundacji "Daj szansę" z Torunia.

FAS to skrót od angielskiego “Fetal Alkohol Syndrom" - czyli alkoholowy zespół płodowy. Na tę chorobę cierpią dzieci, których matki piły w ciąży alkohol. Na pozór  wyglądają tak jak inne dzieci,drobne zmiany w wyglądzie dostrzeże tylko specjalista, więc wymagamy od nich tyle samo co od innych, a one poprzez uszkodzony alkoholem mózg nie są w stanie sprostać naszym wymaganiom

Często są nadpobudliwe, nie potrafią zapamiętać nawet prostych rzeczy, bywają agresywne. W krańcowych przypadkach mogą mieć poważne uszkodzenia mózgu i wady narządów wewnętrznych. Wszystko przez dwa piwa lub kieliszek wina, który wypiła matka. Nie znamy bezpiecznej dawki alkoholu, na jaką może sobie pozwolić kobieta w ciąży. Chcemy, aby ta wiedza dotarła do wszystkich: zarówno do rodziców, a zwłaszcza przyszłych, jak i do specjalistów pracujących z dziećmi.

GALERIA

J.Murawska