Search

Nadanie sztandaru

SP4 sztandar 007Taki sztandar, że ziemię okryje,
Taki sztandar, że w wieki ponosi…

          

                 W życiu każdego człowieka są chwile ważne, niezwykłe i piękne, które na stałe zapadają w świadomość. Takim doniosłym wydarzeniem dla Uczniów, Rodziców, Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i Pracowników Szkoły Podstawowej nr 4 w Zielonce im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego było poświęcenie i przekazanie sztandaru. Uroczystość odbyła się 4 października 2018 roku.    

               Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.00 Mszą Św. w kościele p. w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonce, którą odprawił ksiądz proboszcz Kazimierz Seta. Dokonał on również poświęcenia sztandaru. W wygłoszonej homilii zachęcił nas do brania przykładu z Wielkiego Polaka, jakim był Stefan Kardynał Wyszyński, patron naszej szkoły. Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy uczestnicy uroczystości udali się do budynku Szkoły Podstawowej nr 4, gdzie w sali widowiskowej OKiS odbyła się część oficjalna.

             Gości przywitała  pani dyrektor Mirosława Wypchło, która po wprowadzeniu sztandaru przez poczet rodziców, zabrała głos. W swym przemówieniu przywitała Gości, wśród których znaleźli się fundatorzy sztandaru, którzy uroczyście wbili gwoździe. Wskazała, że sztandar jest dla naszej społeczności szkolnej symbolem Polski, Narodu, Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie, przypomina historię i tradycję naszego kraju. To znak, który łączy obecnych uczniów naszej szkoły z tymi, którzy opuścili już jej progi. Nasz sztandar będzie reprezentował szkołę podczas najważniejszych wydarzeń, uroczystości patriotyczno-religijnych, uroczystych apeli. Będzie naszym znakiem rozpoznawczym. Poświęcenie i wręczenie sztandaru to kolejny krok w dziele tworzenia naszego ceremoniału. Jako Szkoła Podstawowa nr 4 kontynuujemy bowiem chlubne tradycje, które narodziły się w Miejskim Gimnazjum w Zielonce. Również ten sam patron, Stefan Kardynał Wyszyński, jest naszym etycznym drogowskazem. Sztandar będzie zatem symbolem systemu wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej w naszej placówce.

       Pani dyrektor podziękowała fundatorom słowami: „Dzisiejsza uroczystość, to zasługa wielu osób. Dzięki wam drodzy fundatorzy możemy być w tym miejscu. To dzięki waszej hojności nasza szkoła zyskuje cenny dar. Dar nieoceniony. Wyrazem naszej wdzięczności są symboliczne gwoździe, które stanowią pamiątkę i nieodłączny atrybut na drzewcu sztandaru. Aby podkreślić Państwa wkład, obok gabloty, w której dumnie zawiśnie sztandar szkoły, umieszczona zostanie tablica pamiątkowa z listą fundatorów.” Następnie fundatorzy sztandaru zostali poproszeni o symboliczne wbicie gwoździ w drzewiec sztandaru. Fundatorami sztandaru są:

 • Burmistrz i Rada Miasta Zielonka
 • Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia
 • Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A
 • Fundacja Polska Raoula Follereau
 • Rada Pedagogiczna SP4
 • Rada Rodziców SP4
 • Klasa 3a Rok Szkolny 2018/19
 • Klasa 8a Rok Szkolny 2018/19
 • Grupa MIESZKAŃCY
 • Zakład Jubilerski G.Wiśniewska
 • PPU JURTEX G.Jurczak
 • K.M.Podolak

           Przedstawiciele Rady Rodziców przekazali sztandar pani dyrektor. Nastąpiła krótka prezentacja okazałego sztandaru. Zebrani mogli zobaczyć jak wygląda jego awers i rewers. W dalszej części pani dyrektor wręczyła sztandar przedstawicielom uczniów. Kolejnym ważnym punktem uroczystości były przemówienia gości.

          Po przerwie głos zabrali uczniowie z koła teatralnego „Groteska”, którzy pod przewodnictwem pani Justyny Łaz, przygotowali spektakl „Prymas w Komańczy”. Wzbudził on ogromne wzruszenie wśród oglądających. Jak zawsze owacja była na stojąco.

           Na końcu pani Dyrektor Mirosława Wypchło, przekazała podziękowanie dla wszystkich, którzy przygotowali uroczystość i zadbali o jej wyjątkowy przebieg.

            Stefan Kardynał Wyszyński twierdził, że: „Sztandar to świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym a przysięgą wojskową”. My również z niezwykłym szacunkiem, zgodnie ze słowami naszego patrona, będziemy otaczać ten wyjątkowy symbol. Symbol najwyższych wartości, honoru i tradycji oraz zobowiązanie do godnego wypełniania obowiązków wobec Ojczyzny.

GALERIA ZDJĘĆ