15 lat wolontariatu w Miejskim Gimnazjum

wolontariat 13W 2006r. powstaje Szkolne Koło Wolontariatu działające w ramach Klubu Ośmiu z ramienia Fundacji Świat na Tak powołane przez panią Grażynę Bińkowską , która wspólnie z panią Sylwią Bodjańską sprawuje opiekę nad szkolnym wolontariatem. Koło działa zgodnie z regulaminem i ustalonym planem pracy oraz uczniowie zaangażowani są w wiele działań , akcji wynikających z aktualnych  zapotrzebowań i potrzeby serca.

1. Corocznie pomagamy w organizacji  Dnia Dzieci Niepełnosprawnych Mazowsza, który odbywa się w naszym gimnazjum.
  2. Prowadzimy stałą  międzynarodową akcję „Pola Nadziei” na rzecz Ośrodka Hospicjum Domowego Księży Marianów, każdego roku sadzimy żonkile przy  Urzędzie Miasta. Nasi uczniowie przygotowują kolorowanki o „ Polach Nadziei” dla dzieci w wieku przedszkolnym, które rozdawane są w przedszkolach jak również podczas naszych wizyt w szpitalach dziecięcych.
  3. Współorganizujemy Piknik Hospicyjny w Warszawie z okazji podsumowania akcji „ Pola Nadziei „
  4. Szkoła otrzymała tytuł „Przyjaciel Pól Nadziei".
  5. Corocznie uczniowie uczestniczą w szkoleniu ABC Pomocy Chorym dla młodzieży organizowanym przez Ośrodek Hospicjum Domowe Księży Marianów przy ul. Tykocińskiej w Warszawie.
  6. Nieustannie prowadzimy akcję „Nakrętka” , 4 wózki przekazane były dla naszych uczniów w naszej szkole.
  7. Prowadzimy stałą współpracę z DPS w Zielonce, przygotowujemy spotkania, Dzień Papieski, modlitwy,  uczestniczymy i pomagamy w obchodach rocznicy Domu Pomocy , Dzień  chorego, Dzień Babci i Dzień Dziadka, uprzątamy teren , grabienie liści , odśnieżanie, młodzież często odwiedza pensjonariuszy.
  8. Wolontariat  21 marca (pierwszy dzień wiosny) każdego roku organizuje Dzień na TAK.
  9. Przygotowujemy paczki świąteczne dla osób potrzebujących
  10. Organizujemy zbiórki żywności i odzieży na Ukrainę.
  11. Bierzemy udział w zbiórce Banku Żywności.
  12. Braliśmy czynny udział w Mieście Miłosierdzia w Warszawie.
  13. Aktywnie uczestniczyliśmy w maratonach warszawskich.
  14. Współorganizowaliśmy pikniki z okazji Dnia Dziecka dla dzieci niepełnosprawnych z Żoliborskim Stowarzyszeniem Dom Rodzina Człowiek.
  15. Uczestniczymy w akcji Zielonka Pomaga.
  16. Organizujemy Tydzień Ekologiczny i zdrowego żywienia.
  17. Aktywnie uczestniczymy w akcji Sprzątanie Świata.
  18. Współpracujemy z Instytutem Oceanografii w Gdańsku, propagujemy program „Ratujmy Foki” i „ Dbamy o czystość Bałtyku”.
  19. Uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne o fokach szarych i kolorowanki , które rozdawane były w szpitalu dziecięcym.
  20. Udział i duże zaangażowanie w zbiórkach dla poszkodowanych podczas powodzi.

Grażyna Bińkowska