KINO W GIMNAZJUM

filmLekcje filmowe na stałe wpisały się w program edukacji humanistycznej naszego gimnazjum, gdyż realizują podstawę programową, posiadają rekomendację MEN, pomagają przygotować młodzież do egzaminu oraz są prowadzone przez profesjonalnych aktorów.

W bieżącym roku szkolnym miały miejsce dwie sesje – jesienna i wiosenna, w których wzięli udział uczniowie wszystkich  klas pierwszych oraz niektórych drugich i trzecich.

Podczas pierwszej - zatytułowanej „Magia kina” - gimnazjaliści poznali najważniejsze etapy tworzenia dzieła filmowego oraz kulisy powstawania najsłynniejszych filmów, a także dowiedzieli się, na czym polega specyfika realizacji filmu i czym różni się on od innych tekstów kultury. Jako przykład magicznej mocy kina uczniowie obejrzeli wzruszającą opowieść o marzeniach, sile przyjaźni i walce z ciężką chorobą pt.: „Gimnazjaliści nie płaczą”.

W pierwszych dniach marca odbyła się kolejna lekcja pt.:  „ABC mediów”. Uczniowie zapoznali się z najważniejszymi wydarzeniami z historii mediów, dowiedzieli się, czym jest „infotainment” i „globalna wioska”, poznali sposoby skutecznego szukania rzetelnych informacji oraz zostali uwrażliwieni na obecność manipulacji w mediach.

Jak zwykle zajęciom na sali widowiskowej towarzyszył film, reprezentujący inteligentne młodzieżowe kino – tym razem to  „ Lek na całe zło”.

Główny bohater – Casper - - fascynuje się światem muzyki.

Chce spełnić swoje marzenie i zostać kompozytorem. Pierwszym krokiem w realizacji planów jest zakwalifikowanie się do orkiestry. Los jednak stawia przed nim wyzwanie – chorobę matki. Casper stara się jej pomagać i spędzać z nią jak najwięcej czasu. Na szczęscie w trudnych dla niego chwilach wspierają go przyjaciele.    Z czasem Casper będzie musiał znaleźć w sobie siłę, by walczyć o własne marzenia.

(Opracowanie -   Hanna Reszka)