Spotkanie z dr. Tadeuszem Płużańskim

o rotmistrzu 06

Dnia 9 marca 2017 r. uczniowie klas II naszej szkoły gościli Pana, historyka, publicystę, prezesa Fundacji Łączka, syna prof. Tadeusz Płużańskiego – Żołnierza Wyklętego – współpracownika rtm. Witolda Pileckiego.

Pan dr T. Płużański nakreślił młodzieży sytuację polityczną na ziemiach polskich w latach 1944-53 oraz opowiedział o życiu i walce rtm. Witolda Pileckiego, oficera wojska polskiego współzałożyciela Tajnej Armii Polskiej, żołnierza ZWZ-AK.

Historia życia Pana Rotmistrza mogłaby być scenariuszem niejednego filmu sensacyjnego. Nazywamy Go ochotnikiem do Auchswitz, bo dał się złapać w ulicznej łapance, wywieźć do obozu koncentracyjnego, gdzie zorganizował ruch oporu.

Po ucieczce z obozu, jako jeden z pierwszych tworzył raporty o Holokauście, zwane dalej Raportami Pileckiego.

Został skazany na karę śmierci przez władze komunistyczne Polski Ludowej. Zabito go 25 maja 1948 r.

J.Murawska

o rotmistrzu 03